بازاریابی هدیه ای چیست؟
منوی سایت

بازاریابی هدیه ای یا Gift Marketing چیست؟

شرکت ها سالانه هزینه ی گزافی را صرف هدیه های تکراری و بی مصرفی می کنند. اگر شرکت بسیار بزرگی مانند گوگل یا شاید مایکروسافت نباشید کسی تی شرت لوگو دار شما را نمیخواهد.اگر شما هم مانند من هستید هیچ کدام از این شکلهای تکراری هدیه مانند ماگ، پد موس، تی شرت، کلاه و غیره آن هم با لوگو آن شرکت روی آن بدردتان نمی خورد.

طی سه سال گذشته شنیده ام که صاحبان کسب و کارهای بزرگ بین دویست هزار تا دو میلیون تومان صرف بدست آوردن یک مشتری هزینه کردند چه بهصورت آنلاین و چه غیر آنلاین.این هزینه ها می توانند شامل پرداخت هزینه های تبلیغات کلیکی، بازاریابی مجدد یا همان remarketing google ، اسپانسر شدن پادکست ها و یا حتی برگزاری همایشها و یا حتی ویزیت حضوری کرده اند.

 اما چه می شود اگر بتوانید بیشتر از یک بنر تبلیغتان را موثر کنید و نتیجه بهتر بگیرید؟ بازاریابی هدیه ای شاید جواب این سوال باشد.

بازاریابی هدیه ای چیست؟

بازاریابی هدیه ای ارسال یک هدیه به یک مشتری بالقوه و یا یک اثرگذار اجتماعی است.  من خودم خیلی از این آمها خوشم نمیاد اما نمی توان منکر قدرت اثرگذاری آنها در بازار شد. این آدمها در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی فالوورهای زیادی دارند که بازخورد های زیادی از همین فالورها میسازند.

اما هدف بازاریابی هدیه ای چیست؟

هدف هر نوع بازاریابی ای جلب توجه است.توجه، در چشم بودن، افزایش آگاهی، همیشه در یاد بودن، همه اینها هستند یک شرکت را زنده نگه می دارند.وقتی شما با یک هدیه ارزنده ،جالب و کارآمد واقعی خریدار و یا مشتری خود را خوشحال می کنید موجب می شوید تا تمام حس های فوق الذکر در ذهن او به ناخود آگاه نقش ببندد و هیچ گاه شما را فراموش نکند.(حداقل برای مدتی نزدیک به یک سال)


 

هدف #1 بازاریابی : ارزش مشتری چقدر است؟

برای ما ارزش یک مشتری مادام العمر غریب به سالی بیست میلیون تومان است. اگرچه ما همیشه به دنبال آنیم تا این عدد را با خوشحال و راضی نگه داشتن او بیشتر کنیم.

در تمام مشاغل مشتریانی وجود دارند که پتانسی اینکه مشتری شما شوند را دارند اما احتیاج به ترغیب و ارایه یک حس خوب و صمیمی تر دارند. به چند نفر از این مشتری ها باید هدیه بدهید تا یک نفر مشتری شود؟ نرخ این تبدیل را بیابید. این هدایا باید چگونه باشند؟چه باشند؟ این ها فاکتور های ابتدایی یک تصمیم گیری صحیح برای بازاریابی هستند.

 هدف #2 بازاریابی: یک نقل قول چقدر می ارزد؟

اگر نتوانستید یک مشتری پتانسی دار را با هدیه به مشتری تبدیل کنید بگویید نقل قول او نسبت به شما در حوزه کاریتان چقدر می ارزد؟؟ من در حوزه کاری خودم می دانم که مشتریانی زیادی از من خرید نکرده اند(البته فعلا، چون بعدا حتما این کار را می کنند) در صورتی که هدیه مارا دریافت کرده اند. اما نکته اینجاست که مشتریان زیادی که از ما خرید کرده اند توسز همین کسانی که تا اکنون خرید از ما نکرده اند اما تفاوت خوشایند ما را حس کرده اند به سمت ما آمده اند.

آیا هر هدیه ای منتج به این نقل قول خوش احساس می شود؟؟محاله! پس هدیه تان را با ذوق انتخاب کنید و برای مشتریان بزرگ خود هدیه های باارزش تری انتخاب کنید.